Miért jó a HIIT?

azaz a magas intenzitású intervallum edzés?


Ha már hallottál a HIIT-ről, biztosan tudod, hogy egy nagyon egyszerű, mégis szuper hatékony edzésmódszerről van szó. A rövidítés a “high-intensity interval training”-et, azaz a magas intenzitású intervallum edzést takarja. Ez tulajdonképpen egy olyan edzést jelent, ahol rövid, ám nagyon intenzív és kevésbé intenzív, vagy akár teljes pihenő szakaszok váltogatják egymást. Végezhető kardió edzésként akár gépeken (pl. futás és séta váltogatása), de bármilyen gyakorlatot be tudunk illeszteni egy ilyen edzésbe. Előnyös, ha a teljes testet megmozgató, összetett gyakorlatokat választunk, pl. a négyütemű fekvőtámasz, illetve burpee különféle változatai.

A HIIT nagy előnyei közé tartozik, hogy rövid idő alatt nagyon sok energiát lehet vele felhasználni, az anyagcserét felpörgeti, fejleszti az állóképességet, ha erősítő gyakorlatokkal végezzük, akkor az erő-állóképességet is. Nagyon sokféleképp variálható edzettségnek  és lehetőségeknek megfelelően. Választhatunk csak saját testsúlyos gyakorlatokat, amelyekhez semmi eszközre nincs szükségünk, így bárhol, akár otthon, akár szép időben kinn a szabadban, akár nyaraláskor is tudunk HIIT-ezni. Dióhéjban ennyit, most pedig nézzünk 7 olyan okot, amiért érdemes beiktatni az interval edzéseket!



Egy hatalmas izmot erősít
És ez a hatalmas izom nem más, mint a szív. Egy magas intenzitású intervallum edzés során a pulzusunk eléri akár a maximumát is, tehát nagyon nagy munkára készteti a szív- és keringési rendszert, ami az edzések hatására igencsak megerősödik.

Egyet “fizetsz” kettőt kapsz!
Ha a HIIT-et erősítő gyakorlatokkal végezzük (pl. guggolás súllyal), egyszerre végzünk kétféle edzést: súlyzós edzéssel fejlesztjük a lábizmainkat, de közben mondhatni kardiózunk is, hiszen az adott időintervallum alatt a legtöbb szabályos ismétlés elvégzésére törekszünk, ami nem kis állóképességet igényel. Egy edzéssel tehát kétféle edzésforma pozitív hatásait is magunkénak tudhatjuk!

A saját edzettségi szintedhez igazíthatod az edzést
Az intenzív és pihenő szakaszok hosszát és számát úgy válaszdd meg, hogy kellő kihívást jelentsen, de végig tudd csinálni az edzést. Később, ahogy fejlődsz, úgy tudsz majd egyre intenzívebb HIIT-eket végigcsinálni.

Nem kell edzőterembe menni, hogy edzeni tudj
Mint már a bevezetőben említettem, egy HIIT edzés bárhol könnyen kivitelezhető, akár otthon, akár a szabadban, akár ha utazol. Ilyenkor persze nem nagy súlyos kitörésekből és guggolásokból fog állni az edzés, hanem pl. olyan saját testsúllyal, minden eszköz nélkül végezhető gyakorlatokból, mint a burpee, a fekvőtámasz, a felülés, vagy a guggolás felugrással. Na és persze létezik számos eszköz, ami könnyen magunkkal vihető bárhova: ilyenek pl. a gumikötelek és a felfüggesztéses eszközök, mint a TRX vagy a GFlex.


Kordában tartja a vércukrodat
Az amerikai Diabetologia folyóirat egy tanulmányában ezt az edzésmódszert ajánlották a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdőknek, mert úgy találták, hogy segít a vércukorszintet stabilan tartani.


Felpörgeti az anyagcseréd
Amikor egyenletes tempójú, folyamatos edzést végzünk, jóval kevesebb oxigénre van szüksége a szervezetünknek, mint mikor maximumon pörgünk egy HIIT intenzív szakaszában. Amikor már kapkodni kell a levegő után, az anyagcsere felgyorsul és több kalóriát fogunk égetni edzés alatt és után még órákon át. Ezt nevezik utóégetésnek, angolul “afterburn effect”-nek.


Több zsírt éget rövidebb idő alatt
Bár az edzés alatt a fő energiaforrás nem a zsír, hanem a szénhidrát lesz, utána, mikor már pihenünk, egyrészt az “afterburn”, másrészt a regenerálódás, a helyreállító folyamatok miatt jóval több zsírt fog égetni a szervezet, mint egy hosszabb, de egyenletes tempójú, közepes intenzitású edzés során.


A cikket ihlette: EZ az írás



Olvass tovább a témában:
.    .    .    .    .    .    .    .    .    .

Még több hasznos tudnivalót találsz az e-bookomban:

Több, mint 60 oldalas tudásanyag az egészséges, tartós fogyás alapjairól. Hogyan kell étrendet tervezni? Milyen edzéssel érhetsz célt leghamarabb? Tények, tévhitek, mítoszok a fitnesz iparból.

LETÖLTÉS + RÉSZLETEK

.    .    .    .    .    .    .    .    .    .

Ha bármi kérdésed vagy hozzáfűzni valód van a témához, vagy segítségre van szükséged edzés/étrend terén várlak a Facebook csoportomban. :)