Itt a január, az új év, a nagy fogadalmak ideje. Bár én úgy vagyok vele, ha van egy célunk, amit meg akarunk valósítani, akkor nem kell vele semmi különleges dátumra várni, sem hónap elejére, sem hétfőre, sem a másnap reggelre, hanem azonnal bele kell vágni, sok ember mégis most dönt úgy, hogy változtat, ezért igencsak aktuális a téma. Amiről a cikkben olvashatsz nem csak edzésre, diétára, egészséges életmódra igaz, hanem az élet bármelyik területén segít a céljaid megvalósításában.
Fogadalmakat tenni elég egyszerű, de olyan célt kitűzni, ami tényleg megvalósítható, már nehezebb. A jó célok az ún. SMART célok. A smart szó magyarra fordítva okosat jelent, és egyben egy rövidítés is. S = specific, azaz konkrét, specifikus, M = measurable, azaz mérhető, A = attainable, azaz megvalósítható, R = realistic, azaz elérhető, reális, T = time-bound (vagy timely), tehát időkerethez köthető. Vegyük is sorra, melyik mit jelent pontosan!
Specifikus: A célodat pontosan meg kell határoznod! Mondhatod például, hogy “el akarok kezdeni sportolni”, vagy “egészségesebben szeretnék táplálkozni”, de ezek a célok nem elég konkrétak, mert mindkettő elég tágan értelmezhető. Helyettük ha azt mondod, hogy “heti 3x sportolni fogok” és hogy “minden nap eszem zöldségeket”, már is sokkal megfoghatóbb célokat tűztél ki.
Mérhető: Ha a célod nem mérhető, honnan tudod, hogy sikerült-e megvalósítani? Pl. ahelyett, hogy “többet fogok futni”, mondd azt, hogy “heti 3x30 percet fogok futni”, vagy ahelyett, hogy “több folyadékot fogok fogysztani”, mondd azt, hogy “minimum napi 2 liter vizet fogok inni”. Ha a célod számokban kifejezhető, sokkal könnyebben nyomon tudod követni, hogy haladsz felé.
Megvalósítható: Olyan cél kell, amiről tudod, hogy meg is tudod valósítani és azt is, hogy hogyan, milyen eszeközökkel. Mondhatod például, hogy el fogsz járni úszni heti 3x, de ha nincs is uszoda a közelben, nem biztos, hogy ez számodra a jó cél. Olyan dolgot kell kitalálnod, amit biztosan meg tudsz valósítani, mert a lehetőségeid adottak rá és nem lehet semmi kifogásod ellene!
Reális: Ha túl nagy, elérhetetlen célokat tűzöl ki, kisebb az esélye, hogy elérd és ez elveheti a kedved az egésztől… Persze, merjünk nagyokat álmodni, de pl. hiába tűzöd ki célul, hogy 2 hónap múlva lefutod a maratont, ha még csak mostanában kezdtél el sportolni, vagy hogy nyárra úgy fogsz kinézni, mint egy fitness versenyző, ha még alig van rajtad izom.
Időkerethez köthető: Hidd el, ha kitalálsz magadnak egy határidőt, amikorra a célodat el kell érned, sokkal motiváltabb leszel! Sőt, még jobb, ha ezt az időkeretet további kis részcélokra osztod fel, mert ahányszor elérsz egy részeredményt a fő célod irányába, annyiszor lesz sikerélményed. ☺ Vegyünk például azt, hogy a hosszú távú célod, hogy le tudj futni 20 km-t, vagy leadj 15 kg felesleget. Egyik sem fog egyik napról a másikra megtörténni, sok munka, kitartás és nem utolsó sorban türelem kell a megvalósításukhoz, de a kisebb részeredmények hamarabb fognak jönni, ami nem csak örömmel tölt majd el, hanem további motivációt is jelent a nagy célhoz!
Ha a fenti tanácsokat betartod és okosan tűzöd ki a céljaidat, biztos, hogy meg fogod őket valósítani! Nincs kifogás! ;)
A cikkhez az ihletet EZ az írás adta, sok részt ebből fordítottam + ezt egészítettem ki saját gondolatokkal és tanulmányokkal.
LETÖLTÉS + RÉSZLETEK
. . . . . . . . . .
Még több hasznos tudnivalót találsz az e-bookomban:
Több, mint 60 oldalas tudásanyag az egészséges, tartós fogyás alapjairól. Hogyan kell étrendet tervezni? Milyen edzéssel érhetsz célt leghamarabb? Tények, tévhitek, mítoszok a fitnesz iparból.
LETÖLTÉS + RÉSZLETEK
. . . . . . . . . .
Ha bármi kérdésed vagy hozzáfűzni valód van a témához, vagy segítségre van szükséged edzés/étrend terén várlak a Facebook csoportomban. :)