
Ez mind szép és jó, az alapokat már tudjuk, de még édes kevés egy jó étrend összeállításához, hiszen egyáltalán nem mindegy az, hogy ezeket a kalóriákat milyen tápanyagok mekkora arányban fedezik.
Most dióhéjban megismerkedünk a 3 makrotápanyaggal: a fehérjékkel, a szénhidrátokkal és a zsírokkal.
A tápanyagokat csoportokba sorolhatjuk aszerint, hogy egy nap mekkora mennyiséget kell belőlük fogyasztani: amiből több (akár több 100) grammot, azok a makrotápanyagok, amelyekből csupán milli- vagy mikrogrammokra van szükségünk, azok a mikrotápanyagok. Ez utóbbi csoportba a vitaminok és ásványi anyagok tartalmaznak. Ezek is nélkülözhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez, de energiát nem szolgáltatnak. Energiát szolgáltató tápanyagok a fehérjék, a szénhidrátok, a zsírok, illetve ide tartozik az alkohol is, de erről majd később, a folyadékfogyasztásról szóló részben írok.
Most pedig vegyük sorra a három, kalóriákat adó tápanyagot:
A fehérjék
A fehérjék a testünk építőkövei, nélkülözhetetlenek az életbenmaradáshoz. Elsődleges forrásai az állati fehérjék: húsok, halak, tenger gyümölcsei, tojás, bizonyos tejtermékek. Másodlagos forrásai különböző magas fehérjetartalmú növények, elsősorban a hüvelyesek, de az olajos magvak és a gabonák fehérjetartalma is említést érdemel. Ezek azonban nem teljes értékű fehérjék.
1 gramm fehérje 4,1 kcal energiát szolgáltat.
A napi fehérjeszükségletről nagyon eltérő álláspontokat lehet olvasni. Egy rendszeresen sportoló embernek, aki az izomtömegét meg szeretné tartani, vagy növelné, legalább napi 2 grammra van szüksége testsúlykilogrammonként (továbbiakban: tskg).
Sok helyen olvasható az is, hogy a magas fehérjebevitel milyen káros, tönkreteszi a vesét, köszvényed lesz stb... Nos, ennek nem kell bedőlni: egyrészt ehhez tartós nagyon magas fehérjebevitelre van szükség (5 g/tskg), másrészt, ha az ember folyadékbevitele rendben van 2-3 g/tskg fehérje nem fog problémákat okozni (esetleg kellemetlenségeket az arra érzékeneknél, pl. puffadás, pattanások).
Számokban az előző cikk példája alapján:
Emberkénk egy 62 kg-s lány volt, aki rendszeresen sportol, ezért neki - bármi is a célja - legalább 124 gramm (teljes értékű) fehérjére van szüksége naponta.
Szénhidrátok
A szénhidrátok fő feladata, hogy energiát szolgáltassanak. Nem esszenciális tápanyag, tehát nélküle is életben tudunk maradni, de őket hasznosítjuk a legkönnyebben és bizonyos sejtek csak belőlük nyerhetnek energiát. Fő forrásaik a különböző gabonafélék, a hüvelyesek, a gyümölcsök, zöldségek.
1 gramm szénhidrát 4,1 kcal energiát ad, ugyanúgy, mint a fehérjék (de ez nem jelenti azt, hogy egymással helyettesíthetők, hiszen teljesen más a szerepük, mások az élettani hatásaik).
A napi szénhidrátszükséglet meghatározása bonyolultabb feladat, mint a fehérjék esetében. Nagyon sok dologtól függ: nem csak a céloktól, hanem attól is, hogy ki hogyan reagál rá. Van aki a magasabb szénhidrát-, alacsonyabb zsírtartalmú étrendet érzi jónak, míg más nem bírja a szénhidrátokat, de a zsírral jól elvan.
Egy biztos: hacsak nem vagyunk valami speciális diétán (pl. ketogén, vagy versenydiéta), 1 g/tskg-nál kevesebbet nem ajánlok. Szálkásításnál nőknek kiindulásként 2 g/tskg, férfiaknak 3 g/tskg ajánlott - ezt később csökkenteni kell, ha a fogyás megáll. Tömegnövelésnél nőknek 3 g/tskg, férfiaknak 4-5 g/tskg ajánlott, gyors anyagcserével rendelkezőknek, nehezen hízóknak még több. Nincs aranyszabály, ezt ki kell tapasztalni.
A példánkhoz: Tegyük fel, hogy a 62 kg-os sportoló lányunk nem akar se hízni, se fogyni, de annak örülne, ha szépen lassan jó irányba változna a testösszetétele. Ezért ő most úgy dönt egy közepes mennyiségű, 2,5 g/tskg szénhidrátot fog fogyasztani: ez nála 155 g.
A szénhidrátokról részletesen a cikksorozat 4. részében írok.
Zsírok
A zsírok esszenciális tápanyagnak minősülnek, tehát létfontosságúak a megfelelő életműködésekhez: hiányukban a zsírban oldódó vitaminok nem tudnak felszívódni és bizonyos hormonok működéséhez is szükség van rájuk.
Megkülönböztetünk telített, telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavakat. Leegyszerűsítve (!) ezeket úgy tudjuk megkülönböztetni, hogy a nagyrészt telítetlen zsírsavakból álló források folyékonyak, tehát ezek az olajok, míg a szobahőmérsékleten szilárdak a telítettek.
A telítetlen zsírok elsődleges forrásai a tengeri halak, olajos magvak és ezek hidegen sajtolt olajai. Főként telített zsírokat tartalmaznak a húsfélék, a tejtermékek, a tojás.
1 gramm zsír 9,3 kcal energiát szolgáltat.
A napi zsírszükségletet nem szokás tskg-ban meghatározni, de egy 0,8 g/tskg érték jó kiindulási alap lehet. Sokkal egyszerűbb azonban úgy számolni, hogy ha már megvan a megfelelő fehérje- és szénhidrátszükséglet, a fennmaradó kalóriákat zsírokból fedezzük. Így az étrendünk "zsírtartalma" elég változó lehet, hiszen nagyban függ attól, hogy mennyi a kcal-bevitelünk és mennyi szénhidrátot eszünk... Arra viszont figyeljünk, hogy legalább 30 g legyen meg (a vitaminok és a hormonjaink érdekében).
A zsírokról bővebben a cikksorozat 5. részében olvashattok.
A zsírokról bővebben a cikksorozat 5. részében olvashattok.
Példánkban szereplő emberünk tehát 62 kg, 2250 kcal a szintentartó energiaszükséglete (mint az kiderült az előző cikkből). A testsúlya igazából nem érdekli, egy lassú testkompozíció változtatásban gondolkodnik, tehát szeretne nagyon lassan zsírt veszteni és izmosodni is. Ezért a kalóriákból picit visszavesz, 2000 kcal-t fog fogyasztani.
- Fehérjeszükséglete minimum 124 g, de ő többet fog enni, mégpedig 2,5 g-ot/tskg: 155*4,1 = 635,5 kcal
- Szénhidrátbevitele szintén 155 g lesz, ami 155*4,1= 635,5 kcal-t jelent.
- A fennmaradó kalóriák: 2000-635,5*2 = 729 kcal
- Most a 729-et kell osztanunk 1 gramm zsír energiatartalmával (9,3 kcal) és megkapjuk, hogy mennyi zsírral számolhatunk az étrendben: kb. 78 gramm
Az ő étrendje tehát számokban:
2000 kcal, 155 g fehérje, 155 g szénhidrát és 78 gramm zsír
A cikksorozat következő részeiben már nem fogunk ennyit matekozni, hanem megismerjük egyesével, részletesen az egyes makrotápanyagokat, majd szó lesz a megfelelő folyadékbevitelről, a táplálékkiegészítőkről is.
Ha személyre szabott étrendre van szükséged, ITT megtalálod a részleteket. Keress bátran!
LETÖLTÉS + RÉSZLETEK
. . . . . . . . . .
A CIKK TARTALMA VIDEÓS FORMÁBAN:
. . . . . . . . . .
Még több hasznos tudnivalót találsz az e-bookomban:
Több, mint 60 oldalas tudásanyag az egészséges, tartós fogyás alapjairól. Hogyan kell étrendet tervezni? Milyen edzéssel érhetsz célt leghamarabb? Tények, tévhitek, mítoszok a fitnesz iparból.
LETÖLTÉS + RÉSZLETEK
. . . . . . . . . .
Ha bármi kérdésed vagy hozzáfűzni valód van a témához, vagy segítségre van szükséged edzés/étrend terén várlak a Facebook csoportomban. :)