Nem tudom ki hogy van vele, én nagyon szeretem a sárgabarackot. Örülök, hogy itt a szezonja és hogy otthon is terem, s ennek örömére írtam róla egy cikket. Miért érdemes sárgabarackot enni? Mindjárt kiderül. ;)
A sárgabarack fa a rózsafélék családjába tartozik, termése csonthéjas. Több fajtája létezik, június végétől augusztus elejéig teremnek.
A gyümölcs 85%-ban vízből áll, szénhidráttartalma 8,5%, fehérjetartalma 1%, rosttartalma szintén 1% körüli. 100 gramm sárgabarack kb. 50 kcalt tartalmaz.
Vitaminok terén A- és C-vitamin tartalmát kell kiemelni. Színét a béta-karotinnak köszönheti, ami az A vitamin egyik alkotóeleme. Fontos a megfelelő látáshoz, az erős immunrendszer fenntartásához, valamit védi a sejteket a károsodástól, rákellenes hatása is ismert, kedvező hatással van a zsíranyagcserére és a máj méregtelenítő folyamatait is serkenti, valamint hozzájárul a szép, napbarnított bőrszínhez is.
Ásványi anyagok közül a kajszibarack nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot, foszfort, niacin, folsavat, valamint ként, ami a savanykás ízt adja a gyümölcsnek.
Érdekesség, hogy a gyümölcs magja is fogyasztható, amennyiben édes. Ha keserű a mag, akkor nagy mennyiségben tartalmaz arzént és ciánt és életveszélyes mérgezést okozhat. Az édes mag a mandulára hasonlít, hideg préseléssel értékes olaj nyerhető belőle. Az ázsiai Hunza-törzsben hatalmas nagy becsben tartják a sárgabarackot és rengeteg formában használják: eszik magát a gyümölcsöt, az aszalt barackod édesítésre használják, fogyasztják a szárított magokat, a belőlük préselt olajjal főznek, sőt kozmetikai célokra is alkalmazzák, a porrá őrölt magot pedig gyógyszerként tartják számon. A hunzák átlagéletkora 100 év körül van és a rákos megbetegedés ismeretlen körükben. A kutatások szerint ennek oka, hogy az általuk fogyasztott gabonák és csonthéjasok – mint amilyen a barack is – B17 vitaminban gazdagok, ami pedig a daganatok fejlődését gátolja.
A sárgabarack nemcsak finom gyümölcsként, hanem külsőleg, bőrápolóként is megállja a helyét. A belőle készült pakolás segít a bőrt selymessé tenni, eltűntetni a pattanásokat, hidratálja és méregteleníti a bőrt.
A sok-sok értékes tulajdonsága miatt mindenképp érdemes a barackot beilleszteni az étrendbe. Amennyiben nem vagytok nagyon szigorú, szénhidrátmentes diétán, belefér pár szem barack nyersen, vagy pl. túrókrémben fagyiként, vagy gyümölcsös ízű fehérjeshake-kel összeturmixolva frissítőként. Télire eltehetjük cukormentes lekvár vagy aszalt barack formájában, de nyersen is lefagyaszthatjuk.
A cikk eredetileg a Peak Girls oldalán jelent meg.
. . . . . . . . . .
Ha bármi kérdésed vagy hozzáfűzni valód van a témához, vagy segítségre van szükséged edzés/étrend terén várlak a Facebook csoportomban. :)